Önder Çalbay

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER İÇİNDE NEDEN TÜRKÇE YOK?
09-Temmuz-2014

Yeşerin Yıldırım adlı üyemiz, bir bilimadamının konuşmasında dünyada en çok konuşulan diller arasında Türkçeyi saymadığını görmüş ve bu durumu bizimle paylaşmış. Batı kaynaklı birçok kitap ve Genel Ağ yerliğinde de benzer bir durumla karşılaşırsınız. Türkçeyi ilk ona bile almazlar. yalnızca Türkiye ve Kıbrıs'ta konuşulan dil Türkçedir onlara göre.

Çince gerçekte; Mandarin, Wu, Kantonca, Min, Jin, Xiang, Gan, Hui, Ping gibi farklı lehçelerden oluşur. Bu lehçeleri konuşanlar birbirini anlamaz. Ancak hepsi bir sayılır ve Çince adıyla anılır. Hintçe için de durum benzerdir. Hindistan'da 400'e yakın lehçe konuşulmaktadır. Bunlar birbirini anlayamamaktadır. Ancak hepsi birlikte Hintçe olarak geçer. Benzer durum Arapça için de geçerlidir. Her ülkede konuşulan Arapça farklıdır. Farklı ülkelerdeki Araplar (örneğin; Fas ile Ürdün) birbirini anlayamaz. Ama hepsi Arapça kabul edilir. Benzer durum diğer birçok dil için de geçerlidir. Oysa söz konusu Türkçe olunca durum değişir...

Sözde bilimadamları, Azerbaycan Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Kazak Türkçesi gibi lehçeleri ayrı birer dil olarak ele alır ve Azerice, Türkmence, Kazakça, Kırgızca, Çuvaşca, Nogayca gibi adlar vererek Türkçeden ayırırlar. Bu dilleri konuşanların birbirlerini rahatlıkla anlıyor olmaları bile önemsizleşir. En çok konuşulan diller sıralanırken 5. sırada olmamız gerekirken ilk ona bile giremiyoruz bu nedenle. Burada bilimin ardına gizlenerek, bilimsel olmayan yollarla verilmeye çalışılan ileti açıktır: "Siz ayrı uluslardansınız ve dünyada azınlıksınız, söz hakkınız yok."

Batılıların tekelinde olan bilim, siyasi araç olmuştur. Batılının söylediğine sorgulamadan inanan sözde Türk bilimadamları da bu yanlışa çanak tutabilmektedir. Verilen "ayrı uluslardan" olma düşüncesi; bizi birlikten, birlikte iş yapmaktan, ortak davranmaktan uzaklaştırmak için gereklidir. Bizi ayırıp gerektiğinde birbirimize düşman etmek, gerektiğinde ortak çıkarlarımız için bile anlaşamamamızı sağlamak amaçlarıdır. Böyle olunca ne oluyor? Örneğin; Ermeniler Azerbaycan'a giriyor. Bizim burnumuzun dibinde soykırım yapıyorlar. Biz sesimizi çıkarmıyoruz. Irak'ta Türkmenler, İran'da Azerbaycan Türkleri, Çin'de Uygurlar yok ediliyor. Diğer Türk devletleri ve toplulukları sessiz... Neden? Yoksa siz de "ayrı uluslardan" olduğumuza mı inandınız?